5 mýtů, které panují v oblasti dřevostaveb

Mýtus č. 1: Dřevostavba má výrazně kratší životnost než zděný dům

Není to pravda, dřevostavby jsou z hlediska životnosti srovnatelné se stavbami z jiných materiálů. Každý materiál však vyžaduje jinou péči a podle ní se potom prodlužuje nebo zkracuje jeho životnost. Na místě je však otázka, zda fyzickou životnost konstrukce ze dřeva spíše nepředčí takzvané morální zastarávání. Vždyť rychlé životní tempo, technologické výdobytky a sociálně-společenské změny vyžadují minimálně každých dvacet let rekonstrukci objektu.
 trámy na stropě

Mýtus č. 2: Dřevostavba snadněji podlehne dřevokazným houbám a hmyzu či hlodavcům

Konstrukce dřevostavby musí být navržena tak, aby v ní nevznikaly podmínky oslabující imunitu dřeva. Základní pravidlo ověřené tisíciletími je, že výstavba ze zdravého dřeva vydrží věky. Vznik plísní může způsobit špatný projekt, nekvalitní provedení nebo nevhodný způsob užívání stavby. Dřevokazné houby a červotoči mohou pro dřevostavbu představovat nebezpečí pouze při zanedbávání pravidelné údržby nebo nedostatku zkušeností při výstavbě. Vyplatí se ji svěřit do rukou odborníků s dobrými referencemi, kteří se postarají o optimální konstrukční ochranu dřeva. Ta zamezí průniku vlhkosti do konstrukce, a tím zabrání její degradaci. Abyste zajistili dřevostavbu proti hlodavcům, konstrukce musí být uzavřena bez odhalených izolací a děr. V odvětraných částech musí být mřížky a pěnové izolace omítnuté nebo zasypané drenážním štěrkem.
 

Mýtus č. 3: V dřevostavbách je špatná zvuková izolace a akustika

Opět záleží na řešení detailů konstrukce stavby. Když do konstrukce stropu dřevostavby vložíte pod nášlapnou vrstvu pružnou izolaci na bázi minerálních, skleněných nebo dřevních vláken, utlumí přenos kročejového hluku.

Mýtus č. 4: Dřevostavba se hůře vytápí

Ve skutečnosti sendvičové montované dřevostavby mají oproti zděným domům lepší tepelněizolační vlastnosti při stejné tloušťce obvodové stěny. Důvodem je, že téměř celou tloušťku pláště tvoří tepelná izolace, která udrží teplo lépe, než běžně používané cihly nebo pórobetonové tvarovky.

tmavý dům

Mýtus č. 5: Dřevostavba je náročnější na údržbu

Jak jsme již řekli, dřevostavba rozhodně nemusí mít vnější fasádu ze dřeva. A právě od řešení exteriérové ​​části stavby nejvíce závisí, kolik času a peněz bude třeba vložit do její údržby. Obklad fasády z běžných dřevin vyžaduje pravidelnou údržbu, ale na trhu najdete i materiály, které jsou téměř bezúdržbové.

 

5 mýtů, které panují v oblasti dřevostaveb
4 (80%)4