Sport v seniorském věku

Mladí lidé si většinou udržují svou kondici snadno. Jsou zdraví, čilí, jejich organismus snese i enormní zátěž. Juniorský či střední věk nás nelimituje ve výkonech. Jinak je tomu ve věku seniorů. Zde už organismus cítí, co se věkem nastřádalo a často, výkon, který je pro mladého člověka snadný, pro seniora je nerealizovatelný. Ale i starší jedinci si mohou svou formu udržovat, když se o to dostatečně starají. Jaká pravidla ale dodržovat tak, aby vše klapalo a abychom si ještě neublížili?
senioři s batohy
Pravidla pro aktivní seniory
1/ Nezůstávejte samotní. Najděte si kamaráda nebo kamarádku či partu lidí ve stejném věku. Pokud zjistíte, že si rozumíte, zkuste si udělat společný program. Mezi aktivity zařazujte i drobné sportovní akce, které po společné domluvě zvládnete. Časem zjistíte, že i sportovní výkony, na které byste si netroufli, se v partě lépe zvládají.
2/ Začínejte pomalu. Nesnažte se hned napoprvé ohromit okolí svými výkony. Organismus se musí aklimatizovat a zvyknout si na jistou výdrž. Postupně podpoříte imunitu a schopnost čelit civilizačním chorobám. Tělo je schopno produkovat hormony, které vám dodají elán a pocit štěstí. I krátká procházka vám dodá spoustu pozitivní energie a tělu ty správné podněty.
cyklista v lese
3/ Navštěvovat lze i kursy pro seniory, kde zkušený lektor ví, jak se seniorskými klienty zacházet, jaký program jim nabídnout a individuálně s každým pracovat. Oblíbená je jóga pro seniory, kroužky míčových her, cvičení na židlích a mnoho nenáročných sportovních aktivit, které zvládnou i ne zcela zdraví jedinci. Stačí si jen vybrat podle svých možností.
4/ Moderní technologie sice nebývají pro seniory často srozumitelné, přesto na devadesát procent starších lidí umí s mobily a podobnými věcmi dobře zacházet. Je na místě využít tyto znalosti ke svému prospěchu. Při aktivních procházkách může senior využít mobil na měření svého pulsu, krevního tlaku nebo sledovat, kolik ušel kilometrů a jakou rychlostí. Seniorští cyklisté pak uvítají digitální tachometr nebo navigaci, která jim pomůže nezabloudit.